Zöldváros projekt - Veszprém
A tervezési terület Veszprém központjában, az Egyetem utca – Megyeház tér – Erzsébet sétány– Erzsébet liget által határolt területen helyezkedik el. A beavatkozással érintett területtel több, a város szempontjából fontos intézmény közvetlen határos. A Püspökkertben a Petőfi Színház és az Eötvös Károly Megyei Könyvtár, a Megyeháza épülete, az Erzsébet sétány mentén a Csermák Antal Zeneiskola és a Laczkó Dezső Múzeum, valamint közvetlen a területen, a Kálvária-dombon a középkori Szent Miklós templom rom található. Az akcióterület jelentős határát képezi a Pannon Egyetem Campusa. A fejlesztés egyik célja, hogy az intézmények és az akcióterület zöld felületét összekapcsolja, a fejlesztés által élettel töltse meg ezt a fontos belvárosi részt. A tájépítészeti koncepció a teljes területre komplex, szabadtér- és parkhasználati célokat előtérbe helyező, a rekreációs és reprezentációs igényeket is megfelelően kielégítő javaslatot fogalmazott meg.
A terület jól elkülöníthetően három fő egységre bontható, melyek az alábbiak:
- Kálvária-domb területe,
- Erzsébet sétány területe,
- Erzsébet liget területe
A Kálvária-domb és a Laczkó Dezső Múzeum közötti területrész gyalogos közlekedési és rendezvényterületként definiálódott. A terület burkolt- és növényfelületeinek találkozásánál szórt burkolattal rendelkező berendezési sávok kerültek létrehozásra. Ezek a sávok a teljes fejlesztési koncepción átívelő elemként jelennek meg. A múzeum főbejáratának tengelyére illeszkedve helyezkedik el a dombtetőn lévő templomrom megközelítését szolgáló, lépcsősor és rámpa. Az építészeti koncepcióhoz igazodóan, a felújított támfal mentén sétányok kerültek kialakításra.
A Megyeház tér délnyugati részén épült meg a tervezett rendezvénytérhez kapcsolódóan a pavilon jellegű épület, melyben egy kávézó létesül. A kisméretű épület visszafogott anyaghasználatával és egyszerű, de karakteres tömegalakításával megfelelő kontrasztot képez az egykori támfalakkal, ill. a Kálvária-domb zöld környezetével és egyben felidézi az egykori beépítést is.
A kávézó kiindulópontja annak a falsétánynak, mely a Komakút térre és Megyeház útra néző, Kálvária domb alatti egykori beépítés meglévő támfalai mentén haladva az Erzsébet tér felől alternatív akadálymentes gyalogos kapcsolatot biztosít az Egyetem utca, ill. a Szent Miklós templomrom felé is. A burkolt sétány egy darabig a megerősített/kiegészített támfalak belső oldalán halad, ezt a II. Világháborús emlékmű előtti falszakasznál a fal külső oldalán vezetett fémszerkezetű konzolos rámpa váltja fel, mely az Egyetem utcánál a támfalhoz részben visszatöltött részen burkolt gyalogos rámpával végződik. A Falsétány a Kávézó - Kilátó terasszal együtt a Kálvária-domb új, identitást meghatározó elemeként kívánt létrehozni a fejlesztés súlypontjában.
Az Erzsébet liget területén a zöldterület megújításra került, a meglévő növényfelületek kezelése mellett, új cserje- és hagymás növényfelületek kerültek kialakításra.
Szent Miklós-szegi Kálvária – domb és környékének infrastrukturális felújítása és funkcióbővítése:
- Szent Miklós templomrom megközelíthetőségének javítása, romkert kulturált attrakció értékű bemutatása, feltáró sétány nyomvonal biztosítása, pihenőkertben rendezvénytér kialakítása (pl.: zenepavilon, színpad), gépjármű állóforgalom átalakítása;
- Laczkó Dezső Múzeum előterében kialakuló pihenőkert funkcióbővítése (pl.: zenepavilon, színpad kialakítása);
- Bakonyi Ház etnobotanikus kertjének bővítése;
- Erzsébet sétány funkcióbővítő megújítása, amely közösségi térként kicsiknek-nagyoknak egyaránt szóló játszókerttel és rendezvénykerttel bővíthető.
A Kálvária-domb és környezete kiváló helyszínként szolgálhat pl.: helyi termékek bemutatása, értékesítése, helyi örökség és hagyományok bemutatása, egészségfejlesztő és sportrendezvények szervezése, helyi identitást erősítő tevékenységek, városrészek és közösségeik egymásra épülő közös rendezvényei, tehetségfelmérés- és gondozás, kulturális-művészeti közösségi kínálat bővítése, a család, mint a társadalom alapegységére építő komplex programok.