Veszprémi Miniszobrok térképe
A Miniszobrok 2020 óta nyújtanak kellemes kikapcsolódási lehetőséget a város lakóinak és az odalátogatóknak. Kiváló apropóként szolgálnak egy belvárosi sétához. A térkép is, ezt a célt támogatja, hogy minél többen látogassák meg a megyeszékhely történelmi belvárosát és ismerjék meg a szobrok helyszínéhez kötődő kulturális vonatkozásokat és történelmi tényeket.
Bízunk benne, hogy a térképet felhasználva, a városba látogatók tömegesen látogatják meg a szobrok helyszínét.
KI Ő?
Utcazenészünk igazán bohém, mókás figura, lazán veszi az életet, Ő a mának él. Nem tudjuk, hogy honnan jött és merre tart, de reméljük sokáig velünk marad. Az Utcazenészünk a jelent szimbolizálja.
ÖDÖN SZÜLETÉSE
Veszprém kulturális életének leghangsúlyosabb eleme a zene, ezért nem is volt kérdés, hogy a téma megjelenik majd egy miniszobor formájában. Így született meg az Utcazenész.
ÖDÖN HELYE, TERVEK ÉS KONCEPCIÓK
Ödön az Utcazene Fesztivál egyik központi helyszínén foglalta el helyét, amely közel található az Auer Fesztivál és sok más zenei esemény helyszínéhez, a Hangvillához. Az alkotás valójában nem egyetlen eseményre, zenészre vagy hangszerre kíván utalni, hanem a zenére általában, amely Veszprém kulturális életének hangsúlyos, sajátosan meghatározó eleme.
Az Utcazenész volt a második kihelyezett szobor. 2020. augusztus 6-án csütörtökön került az Utcazenész a Kossuth Lajos utca alsó részére. 2020. augusztus 16-án a névadó szavazás által az ÖDÖN nevet kapta.
KIK ŐK?
Kislányunk bátor, hiszen egy oroszlán hátán pihen, hátat fordít a veszélynek. Ki tudja, lehet, hogy már megszelídítette az oroszlánt és barátokká váltak, hiszen biztonságban ül a hátán, mintha a sörényes fenevad kifejezetten vigyázna rá. A Kislány és az oroszlán a jövőt szimbolizálja.
A KISLÁNY ÉS AZ OROSZLÁN SZÜLETÉSE
A harmadik szobrot a történelem és a turizmus közösen ihlette. Ebben az esetben a megrendelő kérésére az alábbi témákat vette figyelembe az alkotó: Árpád-házi Szent Margit (Margit romok és a kislány): IV. Béla lánya, Margit 3 éves korától a Domonkos apácáknál nevelkedett. (Róla nevezték el a Margit-szigetet Budapesten). Veszprém a Királynék városa („Szinte minden kislány királylány szeretne lenni.”) Veszprémi állatkert (Az állatok királya az oroszlán, jelen esetben ő a királyfi a királylány mellett.)
A KISLÁNY ÉS AZ OROSZLÁN HELYE, TERVEK ÉS KONCEPCIÓK
A Kollégium utca végén található gyaloghíd park felőli része és a vár felé eső hídvég teteje. Háttérben a Margit romok, ellenkező irányban a veszprémi vár, sőt, innen egy kisebb sétával az állatkert is elérhető. A helyszínválasztás és a megformálás ezekre a helyszínekre és gondolatilag -tágas asszociációs lehetőséget adva - a Királynék városára, a múlt, jelen és- jövő összekapcsolására is utal. Az alkotó egy telefont tett a kislány kezébe, mégis az alkotás úgy lett kialakítva, hogy a szemlélődőre bízza, valójában mit lát a kislány kezében. Egy mai tini például lehet, hogy tényleg telefonnak gondolja, ám aki ismeri a hely történelmi vonatkozásait, akár a Bibliára vagy egyszerűen csak egy könyvre is asszociálhat.
A kislány és az oroszlán 2020. szeptember 3-án csütörtökön került kihelyezésre. 2020. szeptember 14-én a névadó szavazáson a LeoNóra nevet kapta.
KI Ő?
A veszprémi vár Őre, városunk vigyázója. A Végvár bejáratánál, a Hősök kapujánál kezdte meg szolgálatát. A koronaőrök egyenruháját büszkén viseli, kis ládikáját féltve őrzi. Hithű hazafi, fegyelmezett és nagyon éber. Kicsit mogorva, de hatalmas szíve van.Az Őr a múltat szimbolizálja.
ERNŐ SZÜLETÉSE
A város történelme ihlette az alkotást. A török-kori harcoktól az I. Világháborún át a II. Világháborúban Veszprémben őrzött Szentkoronáig több, különböző veszprémi eseményt, történetet kíván megjeleníteni. Veszprémben őrizték a magyar Szent Koronát és a Szent Jobbot 1944. nov. 6. és dec. 6. között. Ernő az akkori Magyar Királyi Koronaőrség egyenruháját viseli.
ERNŐ HELYE, TERVEK ÉS KONCEPCIÓK
Az Őr 2020. július 13-án, egy hétfői napon került kihelyezésre a Hősök kapujának nyugati pillérénél. 2020. augusztus elsején, lezárult a névadó szavazás, amely által az őr az Ernő nevet kapta a Magyar Királyi Koronaőrség egykori parancsnoka, Pajtás Ernő után. Az ő parancsnoksága alatt egy hónapig Veszprémben őrizték a Szent Koronát és a Szent Jobbot. Ez a miniszobor attól tér el a másik két veszprémi alkotástól, hogy itt a helyszín volt meg előbb és csak ezután fonódott köré a tartalom.
AZ ALKOTÓ: KOLODKO MIHÁLY
Kolodko Mihály az ungvári származású, de anyai ágon magyar szobrászművész családjával 2016-ban települt át Ukrajnából Magyarországra. A szobrász az utóbbi években arról vált ismertté, hogy az 1980-as évek rajzfilmfigurái közül néhányat elkészített, illetve más mini bronz alkotásokat is elhelyezett Budapest különböző pontjain. Váratlanul felbukkanó miniatűr alkotásai azonnal meghódították az emberek szívét, hiszen Kolodko Mihály miniszobrai ahhoz a szoborállítási hagyományhoz kapcsolódnak, amely a szobrokat megszelídíti, közelebb hozza a közönséghez. Ezek az aprócska alkotások megállásra késztetik az embert, felhívják a figyelmet az apró részletekre és a szobor környezetére. Nem csoda, hogy már több felfedező túra is szerveződik a miniszobrok köré.