Vallis musicalis - zenével teli völgy a Bakony szívében
Az évezredek óta emberek lakta bakonybéli völgyben az ide érkezőt sajátos spiritus loci fogadja. A hegyek ölelésében, a természet és a spiritualitás különleges találkozása olyan lehetőségeket kínál, melyek a „központban” nem fellelhetők. A Szent Mauríciusz Monostor alapítói, a korabeli keresztény Európa arisztokrata családjaiból származó Szent Günter és Gellért nyugati kolostorok és királyi udvarok légköréből érkeztek a béli remeteségbe, s hoztak létre egy imádkozó és alkotó közösséget, melyet évszázadokon át meghatározott a monasztikus szerzetesi kultúra sajátosan helyi jellege.
Napjainkban a monostor köré kialakult egy olyan, személyes ismeretségekből épülő network, mely a szerzetesi hagyomány zenei kultúrájával szimbiózisban kulturális mikro-központtá avatja. Az EKF zenei stratégiájában nevesített projekt –amely szervesen illeszkedik az alapítvány egyéb zenei terveihez-az ünnepkörökhöz, a Monostor kiemelt eseményeihez igazodva mutatta be a magyar és egyetemes régizene alkotásokat, azok egyetemes kulturális beágyazottságát. Pünkösd, a Monostori Nyílt Nap, Szent István Ünnepe és a Gellért Ünnep köré szerveződtek a programok. A koncerteket a közönségnek szóló ismeretterjesztő előadások, vagy éneklő közösségek tagjainak zenei workshopok egészítették ki. A programok az adott ünnepkörhöz kötődő legfontosabb művek és szerzők köré épültek.
A programoknak egy regionális hatókörű komplex rendszer alakult- koncertek, hangszerbemutatók, edukációs elemek: zenei workshopok, műhelymunkák-amelyek középpontjában az egyházzenei értékek, a befogadókkal történő találkozások, közösségi alkotások álltak. 2023-ra kiépült az EKF régió régizene, egyházzene kórusait, dalosait összefogó hálózat, erősítve a régiós művészeti együttműködéseket. Az innovatív edukációs programok, újító eszköztárunk segítette az éneklő közösségek fejlődését. Kiemelt figyelmet szenteltek a klasszikus és a kortárs kultúra közelítésének, az egyházzenei művek újszerű bemutatásának, az alkotóknak lehetőséget adva improvizációs és új művek bemutatására, a közönségnek pedig a rendhagyó alkotásokkal való ismerkedésre. Így került sor a fiatal balatonfüredi kortárs szerző, Bánó Barnabás műveinek ősbemutatójára. -Koncertek: hazai és külföldi egyházzenei kórusok, muzsikusok: pl: Gemma Énekegyüttes, Orlando Énekegyüttes, Szent Gellért Fesztivál kamarazenekara, Odhecaton Ensemble (Olaszország), Ensemble Organum (Franciaország) -Edukációs programok: Bakonybéli Kórusakadémia: workshopok Veszprém megye, az EKF régió egyházzenei dalosainak: Paolo Da Col karnagy (Olaszország), Marcel Pérès karnagy (Franciaország)