Tájtéka projekt
A Balaton-felvidék intelligens tájhasználati eszköztára
Gasztromigráció, szőrdilemma, mesefák, innovatív beköltözők. A Balaton-felvidékről alkotott sztereotip elképzeléseket szeretnénk megváltoztatni. Megkeressük, összegyűjtjük és megmutatjuk, melyek azok a régi és új értékek, gyakorlatok, életmódmintázatok és jövőformáló kezdeményezések, amelyek az itt élő lakosság és a tájat megismerni vágyó látogatók valós igényeire építve segítenek megőrizni és fenntartható fejlődési perspektívákat felmutatni a Balaton-felvidéki kultúrtájnak. Ezt jelenti számunkra az “intelligens tájhasználat”, amely, mint új fogalom keretezi a TÁJTÉKA projektet.
A TÁJTÉKA célja, hogy párbeszédet indítson a Veszprém-Balaton-felvidék régió intelligens tájhasználatával kapcsolatban, összekapcsolja és segítse az ebben érdekelt helyi lakosokat, döntéshozókat és vállalkozókat, újonnan beköltözőket és az ide kikapcsolódási céllal érkezőket.
Elindítottuk a téma eddigi legnagyobb átfogó kvalitatív és kvantitatív kutatását a térségben egy eszköztár összeállításához, melyekre építve 2022 őszétől 2023 végéig szervezünk a helyi közösségekkel eseményeket, fejlesztő programokat és együttműködést elősegítő kezdeményezéseket.
A TÁJTÉKA során a helyben élőkkel és szakmai partnerekkel dolgozunk együtt és a tapasztalatokból mintaprojekteket alakítunk ki – azzal a szándékkal, hogy azok 2023-at követően a helyi közösségek erejével is tovább tudnak működni.
Helyben értelmezhető, a gyakorlatban használható javaslatokat és eszköztárat készítünk az itt élőknek, beköltözőknek és ide látogatóknak. Ezeken keresztül mutatjuk be, hogyan lehet ma kötődni egy történeti tájhoz, valamint azt is, hogyan alakíthatóak ki fenntartható és megújulni képes életmódok és közösségi tájhasználati gyakorlatok.