Mesélő buszmegállók: Gyermekkórház
Elegáns fiatalemberek pózolnak 1904 őszén öltönyben, sétabottal és kalappal a kezükben a megnyitásra készülő veszprémi gyermekmenhely díszkapuja előtt. A korelnök közülük a bajuszos Csomay Miklós építőmester, aki harmincévesen már olyan építkezéseket irányított, mint a veszprémi vármegyeháza, a színház, a mozi és Ybl Lajos tervei alapján kivitelezett gyermekmenhely. Az épület minden részletében tökéletes. Arányos formák, nagyvonalú méretek, igényes építőanyagok, díszburkolat, üvegablakok, kovácsoltvas vízköpők és víznyelők, stukkódíszek büszkén hirdetik, hogy itt jó ügy érdekében nemes dolgok születtek. A míves kovácsoltvas kapun majd ötven évig több ezer elhagyott árvagyerek lépett be otthonra találva itt, vagy a nevelőszülőkhöz kerülve a vidéki telephelyeken.
A magyarországi gyermekvédelem állami intézményhálózatát az 1901. évi VIII. tc. alapján néhány év alatt hozták létre. 1901 és 1904 között állami költségvetésből 18 gyermekmenhely épült az elhagyatott gyermekek számára. A Dunántúlon először Szombathelyen és Pécsett, majd a program részeként a Közép-Dunántúl ellátására Veszprémben 1903–1904-ben épülhetett fel ilyen intézmény.
A második világháború zűrzavaros időszakában, 1944 végén Szenttornyay Sámuel igazgató-főorvos az egészséges gyerekeket nyugatra szállítatta, a betegeket és fogyatékosokat itt hagyta, ugyanakkor az intézet a Kassáról, Rimaszombatból menekült, állami gondozásban lévő gyermekeket és gondozóikat is befogadta, majd mindnyájan a Jókai Mór utcai sziklapincében vészelték át a város felszabadításának legnehezebb időszakát.
1945 után az árvaházakat fokozatosan állami nevelőotthonokká szervezték át. A veszprémi intézmény státusa is fokozatosan megváltozott. 1945 júniusától a gyermekmenhely gyógyító funkciója növekedett, mivel a kórházból átkerült ide a tízágyas gyermekosztály. Új nevét: Állami Gyermekvédő Intézet nem sokáig viselte, mert a Népjóléti Minisztérium egy határozattal 1950-ben gyermekkórháznak nyilvánította. 1955. szeptember 3-án felvette Heim Pálnak, a magyar csecsemő és gyermekgyógyászat megalapozójának nevét.
1995. május 15-én az épületet is el kellett hagyniuk, az intézmény átköltözött a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház E épületébe. 2008-ban Veszprém Megye Önkormányzata a volt kórházépületet kilencven évig történő használatra átadta a Pannon Egyetemnek, hogy ott tudományos központot alakíthasson ki, de ezzel a lehetőséggel nem élt. Évekig elhagyatottan állt. Az Európa Kulturális Fővárosa beruházásainak köszönhető, hogy 2023 tavaszától újra gyerekek vehetik használatukba a felújított épületet.