Balatonfüred – Modern Műtár fejlesztése
Szöllősi-Nagy András hidrológus professzor és Nemes Judit festőművész házaspár nevével fémjelzett gyűjtemény képzőművészeti és fotográfiai anyagot foglal magában. A zömében a nemzetközi geometrikus, valamint konkrét művészetet reprezentáló modern és kortárs kollekció harminc év után került haza Párizsból és talált otthonra Balatonfüred két ikonikus villaépületében, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program részeként.
Szöllősi-Nagyék a hetvenes évek elején kezdtek képzőművészeti gyűjteményük felépítésébe Budapesten. Első szerzeményeik az Európai Iskola néhány, akkor még élő mesterének művei voltak. A nyolcvanas évek végén a házaspár Párizsba költözött, ahol a XX. században Franciaországban élt magyar képzőművészek és fotográfusok még fellelhető munkái kerültek gyűjtői tevékenységük középpontjába. A kilencvenes évek közepétől figyelmük a nemzetközi művészet felé fordult. Elsőként a francia geometrikus művészet képviselői, majd a svájci, holland, német, svéd, észak- és latin-amerikai konkrét és geometrikus művészek alkotásai kerültek a magyar művészek alkotásai mellé a több ezer műből álló gyűjteménybe.
Füred reformkori városrészében, a Blaha-villával szemközti két felújított épületében kaptak helyet a gyűjtemény legfontosabb darabjai, de könyvtár, történeti adattár és közösségi tér is kiegészíti a múzeumi kiállítótermeket.
A két egykori villaépület kívülről megőrzi eredeti megjelenését, belülről pedig – a Batisz Miklós belsőépítész tervei alapján végzett átalakításokat követően – méltó helyszíne a nemzetközi anyag bemutatásának. A két épület közötti átjárást a Vikár András építész által megálmodott, íves üvegfolyosó teszi lehetővé, ami talán az egyik legizgalmasabb tere a MOMŰ-nek. Az ide szánt szobrok mellett kényelmesen el lehet sétálni, az esti órákban pedig megvilágítják őket. A MOMŰ logójának megtervezéséhez Vera Molnar alkotásaiból merített ihletet Farkas Anna grafikus, amiből aztán egy háromdimenziós szobrot készített Zalavári József.